PAZDZIERNIK - SP NIETKÓW

Idź do spisu treści

Menu główne:

PAZDZIERNIK

Z ŻYCIA SZKOŁY > ROK 2012/2013

We wtorek w naszej szkole odbyły się ZIEMNIACZANE POTYCZKI I ROZGRYWKI na boisku szkolnym. Piękna jesienna pogoda pozwoliła nam na super zabawę z ziemniakami:

  • turlanie ziemniakami, ziemniaczana sztafeta, ziemniaczany hokej i inne zręcznosciowe zabawy z tym smacznym warzywem.

Przyniesione przez dzieci zakończyły swój żwot w ognisku. To był bardzo udany dzień, pełen smiechu i dobrej zabawy. Przerwy pomiędzy lekcjami w kolorowych liściach możemy obejrzeć na fotkach.

_________________________________________________________________________________________
Mienią się w słońcu nasze dostojne stare dęby  przy szkole i  czekają na plac zabaw, który za tydzień już będzie cieszył naszych najmłodszych. Prace związane z budową nowego placu zabaw już ruszyły. Z pewnością będzie atrakcją podczas przerw  w naszej szkole. Na razie plac zabaw w budowie na naszych zdjęciach.

WISUS JUŻ Z NAMI

Zestaw urzadzeń o wdzięcznej nazwie Wisus już jest zamontowany aby plac był gotowy nalezy jeszcze dowieźć piasku.Dzieci już nie mogą się doczekać żeby powspinać się na mostki i wiezyczki.

__________________________________________________________________________________________________

PASOWANIA NA UCZNIA KLASY I :)  
      

        Dnia 19 Października 2012r.tj. w piątek o godzinie 16.30 zgodnie z tradycją odbyło się w naszej szkole Pasowanie na ucznia klasy pierwszej.
Dzieci pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po programie artystycznym odbyło się uroczyste Ślubowanie na sztandar szkoły. Wszystkich 19-stu uczniów zdało pierwszy swój egzamin celująco, po czym zostali uroczyście Pasowani przez p. Dyrektor Szkoły Beatę Kłos – Wygas  na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Nietkowie. Były również przyjemności i niespodzianki przygotowane przez rodziców oraz słodki poczęstunek.Jesień zawitała w naszej szkole kolorami i  zainspirowała  do tworzenia pięknych kwiatowych kompozycji . Oto co wykonali uczniowie wraz z  nauczycielami  na wystawę suchych bukietów . Oby jak najdłużej  zatrzymać  piękno jesiennych kwiatów i kolorów …..

__________________________________________________________________________________________________

Szkoła rozbłysła jesiennymi kolorami , mienią się w słońcu nasze dostojne stare dęby  przy szkole i  czekają na plac zabaw, który za tydzień już będzie cieszył naszych najmłodszych.
Plac będzie z pewnością wielka atrakcją podczas przerw w naszej szkole.

Rok 2012 został ustanowiony przez sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Rokiem Janusza Korczaka, wspaniałego polskiego pedagoga , przyjaciela dzieci, obrońcę Praw Dziecka , orędownikiem dobrej szkoły i wychowania. Idee Janusza Korczaka ciągle są aktualne i należy o nich pamiętać  z czego cieszą się dzieci …i dorośli .

_________________________________________________________________________________________
Z okazji Święta Edukacji Narodowej  - potocznie zwanej Dniem Nauczyciela najserdeczniejsze życzenia, uśmiechy i kwiaty  od wszystkich uczniów   dla nauczycieli i pracowników Szkoły podstawowej w Nietkowie .     

_________________________________________________________________________________________
WIELKIE SWIĘTO W NASZEJ SZKOLE

12 października odbyła się w naszej szkole uroczystość nadanie imienia  - Zofii i Stanisława Wróblewskich – nauczycieli pionierów ziem zachodnich, pierwszych pedagogów polskiej szkoły w Nietkowie. Przygotowywaliśmy się do tego dnia trwały   już od  wiele tygodni.
Szkoła nabrała prawdziwie odświętnego charakteru - przybrana  flagami, z nową tablicą  upamiętniającą to wydarzenie  , nawet barwne jesienne kolory  podkreśliły urok naszego szkolnego budynku  .  Przygotowaliśmy wystawy  fotograficzne , które pokazały jak wygląda nasze życie na co dzień, jakie realizujemy projekty i jakie mamy pasje.  W głównym holu  pokazaliśmy zdjęcia i pamiątki naszych Patronów – nauczycieli.

_________________________________________________________________________________________
D
zień rozpoczął się dla całej szkolnej braci  bardzo dostojnie. Wszyscy uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej , ze sztandarami  oświatowych placówek naszej gminy. Ksiądz proboszcz przygotował piękne kazanie  z mądrym przesłaniem  i dla uczniów i dla mieszkańców , w którym podkreślił wartość pielęgnowania tradycji i pamiętania o swoich rodowodach i wartościach.  W kościele nastąpiło tez  poświecenie odnowionego sztandaru i zaraz potem , we wspólnej kolumnie przeszliśmy do szkoły na dalszą część naszego święta.

„Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości„ - to główne motto
dzisiejszego dnia .
O godzinie 11.00 – wprowadzeniem sztandarów i odśpiewaniem hymnu rozpoczęliśmy oficjalne uroczystości. Pani Dyrektor powitała wielu znamienitych gości – mieszkańców i rodziców uczniów, przyjaciół ze współpracującymi ze szkołą partnerami z Niemiec .  Gościem honorowym była córka  Państwa Wróblewskich – Maria Wróblewska oraz wnuk – Radosław. Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał uchwałę nadająca naszej szkole imię Zofii i Stanisława Wróblewskich .


Program artystyczny przygotowany  przez nauczycieli nawiązywał do święta Edukacji Narodowej ,  idei Janusza Korczaka,  gdyż rok 2012 jest ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej  Rokiem Janusza Korczaka. Nie mogło więc zabraknąć  fragmentów Króla Maciusia I oraz płynącej ogólnej radości życia i pasji jakimi żyją dzieci. Były tańce, piosenki prezentacje  sportowe i dużo braw od  widowni. Program robił wrażenie !!!!


Po programie artystycznym przyszedł czas na podziękowania i przemówienia. Najpierw Pani Maria Wróblewska otrzymała od szkoły pamiątkowe zdjęcie rodziców . Goście niemieccy podziękowali za współpracę i gratulowali nam tego święta a uczniowie otrzymali wspaniały prezent – tygodniowy pobyt w Klietz w czasie ferii  !!! Rodzice  oraz Rada Sołecka i koło Gospodyń w Nietkowie gratulowali szkole i na ręce Pani dyrektor składali kwiaty. Oczywiście dzieci dziękowały nauczycielom z okazji Dnia Edukacji  a dyrektorom emerytom p. Halinie Rekowskiej i p. Ligii Cholewińskiej wręczono kwiaty od całej naszej społeczności za lata pracy i trudu. Przewodnicząca związku Nauczycielstwa Polskiego p. Bożena Mania pogratulowała nam wszystkim wspaniałych patronów i podziękowała za pielęgnowanie tradycji i patriotyzmu. Pani Dyrektor  na koniec wszystkich wystąpień  podsumowała , że nasza szkoła zawsze miała szczęście do wspaniałych ludzi,podziękowała wszystkim za pomoc i za to , że szkoła nie jest sama, ma tylu przyjaciół i , że czujemy się sercem naszej wsi. Było wzruszająco……

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy na szkolnym budynku dokonała p. Maria Wróblewska, p. Burmistrzv Piotr Iwanus i p. dyrektor Beata Kłos-Wygas  . Tablica w kształcie książki  ma cytat Tadeusza Kotarbińskiego „ Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości    „   .  Pamiętajmy o tym zawsze………

Uroczysty bankiet w szkolnej świetlicy – wspaniały tort  i przygotowane przez rodziców ciasta.Była okazja do wspomnień, zachwytów i wzruszeń. Dziękujemy bardzo naszym gościom za  uświetnienie  swoją obecnością naszych uroczystości.

Po południu odbyło się w szkole podsumowanie współpracy polsko- niemieckiej , która ma już 15 lat. Ten wspaniały jubileusz uświetnili goście z Klietz  , Greifenhajn oraz byli mieszkańcy Nietkowa . Obejrzeliśmy prezentację, omówiła ja Pani dyrektor z nutką humoru  wspominając różne zabawne zdarzenia jakie  towarzyszyły wspólnym wyjazdom  i  imprezom. Te spotkania maja ogromne znaczenie dla naszych dzieci. Jak podkreśliła p. Dyrektor nikt nie wymyślił lepszej formy na zacieranie granic, poznawanie kultur, przełamywanie  stereotypów i  zwyczajne polubienie się niż takie właśnie wymiany młodzieży.

Spotkanie polsko- niemieckie uświetniła  nasza słynna krajanka – Pani Erica  Schirmer , pochodząca z Nietkowa , wspaniała plastyczka , która od kilkudziesięciu lat  zajmuje się sztuka wycinanki . Właśnie 12 października   zaprezentowała w Zielonej Górze swoje prace na wystawie - pt. „ Świat wycinanki Eriki Schirmer „przepiekane ilustracje do bajek  . Grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w otwarciu tej wystawy i brała udział w warsztatach plastycznych z Pania Eryką.

W sobotę gościliśmy panią Erykę w  Nietkowie i w naszej szkole, która była oczarowana. Uczniowie naszej szkoły  przygotowali  pytania  do pani Eriki i odbyło się w naszej świetlicy wzruszające spotkanie z tą wspaniałą artystką. Pani Erika jest pogodna , życzliwa , emanuje z niej wiele ciepła i serdeczność do dzieci. Całe życie poświęciła dzieciom ,gdyż jest nauczycielką, pisze piosenki, opowiadania  i poezje dla dzieci.  Pani Eryka jest autorką najsłynniejszej piosenki przedszkolaków niemieckich . spotkanie z nia  zrobiło na nas ogromne wrażenie .

Pani Dyrektor zaprosiła Panią Erykę ponownie do Nietkowa, aby wszyscy uczniowie mogli ją poznać , nauczyć się tej pięknej sztuki wycinania jaką zajmuje się tyle lat. Pani Erika przyjęła zaproszenie z wielką radością. Powiedziała, że  ma już 86 lat  i jeśli jej zdrowie pozwoli to z największą przyjemnością przyjedzie jeszcze raz do Nietkowa w przyszłym roku  ! Część swoich prac również przekaże do naszej szkoły abyśmy mieli pamiątkę  z naszych spotkań.
Cieszymy się, że mamy taką słynną  i fantastyczną krajankę !!!

_________________________________________________________________________________________
WIELKI MECZ UCZNIOWIE KONTRA TATUSIOWIE


Z okazji dnia chłopaka na boisku szkolnym został rozegrany mecz pomiędzy drużyną męska uczniów a gronem tatusiów.
Rywalizacja była ogromna, uczniowie na co dzień  graja w piłkę a tatusiowie również nie stronią od sportu. Drużyny były zgrane i zaciekle walczyły o każdą piłkę w bramce. Po ponad godzinnej grze mecz zakończył się wynikiem 6:2 dla tatusiów. Mimo, iż uczniowie dużo mówili o zwycięstwie okazało się, że tatusiowie wcale nie są tacy kiepscy.Oczywiście uczniowie zapowiedzieli rewanż i zwycięstwo następnym razem.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego