ROK 2018/2019 - SP NIETKÓW

Idź do spisu treści

Menu główne:

ROK 2018/2019

Z ŻYCIA SZKOŁY
Żegnaj zimo,witaj wiosno!
Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Swiątecznej Pomocy
Szkolne jasełka

Tydzień dla Niepodległej w naszej szkole

To był wyjątkowy tydzień w naszej szkole. Bo choć naszą Ojczyznę nosimy w sercach na co dzień, to taki tydzień zdarza się raz na sto lat. Swiętowaliśmy bowiem setną rocznicę odzyskania niepodległości.
Poniedziałek rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy pamiątek historycznych oraz zdjęć konkursu fotograficznego "Moja mała ojczyzna", gdzie uczniowie zaprezentowli piękne ujęcia Polski, uchwycone ich obiektywem...Następnie obejrzeliśmy przedstawienie, zorganizowane przez klasę 4 pod tytułem "Od pierwszych Piastów do XXI wieku". Po tych pięknych chwilach nadszedł czas debaty- wraz z mieszkańcami Leśniowa i Lasek żywo dyskutowaliśmy "czym jest patriotyzm". Jako zakończenie dnia delegacja uczniowska udała się na cmentarz, gdzie złożyła kwiaty na grobie naszych Patronów.

Wtorek obfitował w zajęcia sportowe, po grze terenowej "Na tropie historii", odpoczęliśmy przy grillu i ciepłych kiełbaskach. We środę natomiast zaprezentowaliśmy wiedzę podczas Quizu wiedzy historyczno- geograficznej o kulturze Polski, a dla rozluźnienia pośpiewaliśmy piosenki na Festiwalu Piosenki Polskiej. Efekty naszej pracy w galerii:)
Czwartek był dla naszej szkoły dniem pełnym podniosłości. Zaprezentowaliśmy podczas Akademii piosenki, wiersze oraz tańce patriotyczne. Ósmoklasiści pokazali pięknego poloneza, a łzom z widowni nie było końca...
Podczas ostatniego dnia świętowania, uczniowie stanęli w szranki o trofeum "Złotej chochli'. Wszyscy bardzo się postarali, a jedzenie było wybitne. O 11:11 odśpiewaliśmy przed szkołą "Hymn Polski"  a chwilę pożniej odbył się bieg Niepodległości. Zwycięzca był tylko jeden, natomiast medale dostali wszyscy uczestnicy.Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Dzień Edukacji Narodowej
Klasa 4 w Centrum Przyrodniczym wrzesień 2018
Dzień chłopca w klasie 4

Narodowe Czytanie

W sobotę 9 września, odbyło się czytanie urywków powieści Stefana Żeromskiego pt. "Przedwiośnie". Wydarzenie to realizowane jest w ramach "Narodowego Czytania" - cyklicznej akcji społecznej, organizowanej od 2012 roku pod patronatem Pary Prezydenckiej.
Tegoroczne wspólne czytanie dzieła literackiego przypada w czasie dla Polski i Polaków szczególnym – w roku obchodów stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Do wspólnej lektury wybrano ostatnią powieść Żeromskiego, opublikowaną w 1924 roku, a dotyczącą spraw szczególnie ważnych dla odrodzonego państwa polskiego. „Przedwiośnie” bowiem to dzieło zawierające bilans pierwszych lat niepodległej ojczyzny oraz ukazujące polityczne spory o kształt II Rzeczypospolitej. To także opowieść o narodowych marzeniach, mitach, kompleksach, rozczarowaniach.  
W akcji czytania „Przedwiośnia” w
zieli również udział mieszkańcy Nietkowa.  Wśród czytających byli m.in. uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, czytelnicy biblioteki. Oprócz wrażeń literackich organizatorzy zapewnili też kawę, ciasto i miłą atmosferę.   

Tak powitaliśmy rok szkolny 2018/2019.

Szkoła Podstawowa w Nietkowie w hołdzie dla Niepodległej

Od września Szkoła Podstawowa im. Zofii i Stanisława Wróblewskich w Nietkowie przystępuje do realizacji znaczącego projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem. „Godność, wolność, niepodległość”, który został zaproponowany placówkom oświatowym i organom prowadzącym w szczególnym roku – 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W czerwcu 2018r. szkoła złożyła na ręce dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Czerwieńsku p. Danuty Tomaszewskiej projekt opisujący cykl przedsięwzięć poprzedzających Święto Niepodległości 11 Listopada 2018’ zatytułowany „Kocham Cię, Polsko”. Po akceptacji i merytorycznej ocenie został on złożony do Wojewody Lubuskiego, a następnie rekomendowany przez Minister Edukacji Narodowej p. Annę Zalewską i wpisany na listę wyróżnionych placówek. Jego redaktorkami są Dyrektor SP w Nietkowie p. Beata Kłos – Wygas oraz nauczycielka
 p. Elżbieta Kozak, został on opracowany przy akceptacji rodziców, uczniów i nauczycieli szkoły. Projekt został rozpisany na kwotę 9250  zł. przy dwudziestoprocentowy wkładzie własnym placówki.
Celem projektu jest wzmocnienie poczucia wspólnoty narodowej dzieci i młodzieży w oparciu o wartości wpisane w  polską tradycję narodowo – wyzwoleńczą, pielęgnowanie wartości takich jak wolność i solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka. Poprzez udział w projekcie uczniowie przejdą szlakiem wydarzeń
              i bohaterów w drodze ku niepodległości naszej Ojczyzny. Zapewne przyczyni się to do budowy ducha patriotyzmu, który jest podstawą tożsamości każdego narodu.
W listopadzie będzie realizowanych szereg cennych działań wpisanych w tematykę projektu, wśród których są
  m.in. wystawa historycznych pamiątek zgromadzonych przez uczniów i rodziców, projekcje dokumentalnych filmów uczniowskich, wieczornica z najstarszymi  mieszkańcami Lasek i Nietkowa, koncert muzyczno – poetycki, żołnierski piknik środowiskowy, festiwal polskiej piosenki, warsztaty plastyczne czy kulinarne związane  z tradycjami, bieg dla Niepodległej, debaty i apele. Bogaty program obchodów Święta Niepodległości zespoli w działaniach uczniów, nauczycieli i rodziców SP w Nietkowie. Atrakcyjną formą nagrody dla grupy dwadzieściorga uczniów, szczególnie zaangażowanych w przedsięwzięcie, będzie edukacyjna wycieczka do Warszawy szlakiem miejsc pamięci narodowej.
Podjęta inicjatywa z całą pewnością przyczyni się do kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły. Jest to przedsięwzięcie prestiżowe i honorowe, gdyż jego idea jest szczególnie bliska każdemu Polakowi.
                                                               Przygotowała: mgr E. Kozak
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego